Eki 6

Ülkemizin en önemli tarih profesörlerinden İlber Ortaylı’nın, Osmanlı Tarihi üzerine yaptığı konuşmalarının derlendiği üç serilik kitabın ilk kitabıdır. Ortaylı’nın çeşitli vesilerle yaptığı konuşmalar Neslihan Atatimur tarafından derlendi ve Timaş Yayınları tarafından yayınlandı. Kitapta, “Osmanlı İmparatorlğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir?, Yaşam şekli nedir?” gibi bir takım sorulara cevaplar veriliyor.

İçindekiler:

Önsöz
İstanbul Tarihinden Esintiler
Mimar Sinan
Osmanlı’da Devşirme
Osmanlı’da Aile Kurumu
Bab-ı Ali
Barok İstanbul’da
Fatih Sultan Mehmet
Fatih ve Fetih
Osmanlı Mutfağı
Osmanlı Seyahatnameleri
Osmanlı Sarayları – Topkapı Sarayı
İstanbul’da Ulema Semtleri
Osmanlı Padişahları
Osmanlı Kadısı
Divan-ı Hümayun
Sultanahmet
Osmanlı İdare Sisteminde Bağımsız Eyaletler
Asar-ı Atika
Enderun
Son Roma İmparatorluğu

Arka Kapak:

“Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 700. yıl kutlamaları Türkiye’de umulmaz bir ilgi uyandırdı ve Türk toplumu yedi asırlık tarihine ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, kuru bir hamaset çizgisini geçti, anlaşılan toplumsal düşüncenin ve yorumlamaların tekamül etmesi dolayısıyla “Osmanlı İmparatorluğu nedir? Bu imparatorluğun kurumları nedir? Yaşam şekli nedir? Bizim için anlamı nedir?” gibi sorulara cevap aranmaya başlandı. Ve bu meyanda, çalışmalar, hazırlıklar yapmak ve yaptıklarımızı geniş kitleye tanıtmak gibi bir ihtiyaç hasıl oldu. Şüphesiz ki elinizdeki bu kitap da bunlardan birisidir ve o iddiadadır.”

– İlber Ortaylı-

Geçmişten geleceğe tarihi gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı bu sefer okuru Osmanlı’yı; padişahları, sarayları, yönetim şekli, semtleri ve abidevi eserleriyle kısacası kendine özgü kimliğiyle yeniden keşfetmeye davet ediyor…

e-kitapp.com

Yazıya Yorum Ekleyin

Not: Yorumlarınız En kısa Zamanda Yayınlanacaktır..